31 sty 2017

Sulphur Aeon 'Gateway to the Antisphere'

CD'15
Imperium Productions

Lista ustworów:
1. ...to Drown This World
2. Devotion to the Cosmic Chaos
3. Titans
4. Calls from Below
5. Abysshex
6. Diluvial Ascension - Gateway to the Antisphere
7. He Is the Gate
8. Seventy Steps
9. Onwards... Towards Kadath!
10. Into the Courts of Azathoth
11. Conclusion...

W 2015 roku ukazał się drugi album Niemców z Sulphur Aeon. Jedynka, która konkretnie namieszała w podziemiu i była konkretnym kąskiem dla maniaków Diabelskiego Death Metalu, doczekała się swej następczyni. Nie będę ukrywał, ani też pewnie nic nowego w tej materii nie wymyślę jako że płytę opisano w wielu zinach, ale album ten naprawdę godnym sukcesorem 'Swallowed by th Ocaen's Tide'. Owszem, są pewne elementy, drobnostki które niekoniecznie przysłużyły się potędze tego albumu. Jednakże o tym, jak zawsze, poniżej.
Zacznijmy wpierw od owych kilku uchybień, które delikatnie rażą. Punkt pierwszy to niestety perkusja, a konkretniej jej brzmienie. Niestety, sposób zarejestrowania tego instrumentu wypadł trochę sztucznie. Słychać aż za bardzo, że brzmienie werbla, tomów i stopy są podkręcone w studio i to dość mocno. Nie ma najmniejszych szans by przy jakimkolwiek zestawie, żywy dźwięk tego instrumentu brzmiał w ten sposób. Odrobina mniej kombinacji, postawienia na żywe i nawet spetryfikowane brzmienie wyszła by na lepsze. Tym bardziej mając na uwadze tematykę liryk zespołu kręcącą się wokół mitów Cthulhu i twórczości Lovecrafta, takie zabieg nadał by niezłego kontrastu. No ale ok, nie jest to plastikowe brzmienie, ot po prostu słychać, że realizator dźwięku dostał pole do popisu. Punkt drugi i zarazem ostatni marudzenia to sample które użyto do niektórych fragmentów, jest ich co prawda bardzo mało. Zamiast zadziałać na mnie zgodnie z przeznaczeniem, czyli podnieść aurę albumu do ceremonialności połączonej z grozą, moje odczucia stały się zupełnie odmienne. Troszkę zaśmierdziało mi nieprzemyślanym kiczem, który wdarł się tu przypadkowo. Jakby ze względu na brak innego pomysłu. Szczęście w nieszczęściu że to tylko fragmenty, a grymas skwaszonej mordy mej szybko ustąpił na powrót zadowoleniu gdy te echa zamilkły. Widzę, że się trochę rozpisałem nad tymi dwoma szczegółami. Ponownie zapewniam, że to w sumie 'drobnostki' z którymi w przypadku tej płyty Sulphur Aeon da się żyć. Przejdźmy zatem do plusów. Zacznę od brzmienia, bo te mimo swej czytelności, powala głębią i przestrzenią. Każdy, absolutnie każdy z instrumentów ma tu sporo miejsca, a zgniłe oddechy otchłani czuć doskonale w poszczególnych utworach. Kolejnym atutem sa bezsprzecznie wokale, głębokie growle przechodzące w manierę na wpół wykrzyczaną. Niewątpliwym smaczkiem są chórki czystych wokaliz, przywołujące na myśl inwokacje. I te jakże niebanalne riffy gitarowe, co wspaniałego! Praca gitar totalnie urywa głowę, przyprawia o bezdech i wspaniale koresponduje z tematyką o której już pisałem. Podwajanie, momentami nawet potrojenie ścieżek gitar w ich aranżacjach zbliża nas skutecznie do horroru, szaleństwa wykreowanego w literaturze Lovecrafta. Nawet melodyjne partie, jak choćby zakończenia riffów, brzmią tutaj złowrogo, mają w sobie ową nutkę nieziemskiej chorobliwości. Tempa zmieniają się dość często, uświadczymy tutaj całe spektrum możliwych. Nawet mając w pamięci, że materiał jest bardzo dojrzały i przemyślany, to wbrew temu momentami sprawia wrażenie chaotycznego. I jak na złość, jest to cholernie pożądany chaos. Sulphur Aeon przekonująco sprawdza się w całości rozciągłości albumu. Kompozycyjnie nie ma tu nawet mowy o słabych punktach. A to o czym wspomniałem na początku? Przyłapuję się, że po n-tym przesłuchaniu, przestaje być w jakikolwiek sposób istotne.
Album bardzo dojrzały, kreatywny oraz logicznie pozbawiony ryzyka niepowodzenia poprzez swą szeroką wizję aranżacji. Egzekucja zagrania owych pomysłów jest klarowna, dogłębna i niesamowicie wchodzi. Zresztą, co tu wiele by nie gadać. Album gościł od momentu jego wydania często w odtwarzaczu. Nie sposób było się oprzeć pokusie o próbę opisania go.

9/10

https://www.facebook.com/SulphurAeon
http://imperium-productions.com/