23 mar 2017

Ectoplasma 'Skeletal Lifeforms'

kaseta'16
EP
Metal Throne Productions

Lista utworów:
1. Human Taxidermy
2. Skeletal Lifeforms
3. Slain Meat for the Beast
4. Awakened in the Coffin
5. Towards the Shrouded Infinity (Demigod cover)

Z kolejnej z wymian dotarła do mnie najnowsza produkcja Greckich piewców horroru, a mianowicie Ectoplasma. Otwieram kasetę, a z niej wypada czarna karteczka z tzw. 'poprawną listą utworów'. No tak, wydawca walnął babola i wypuścił 100 sztuk taśmy z powielonym utworem 'Awakened in the Coffin', przez co otwiera nam materiał tej Ep'ki zamiast widnieć tylko i wyłącznie jako utwór nr 4. Jednak chylę czoła za pomysłowość, bo pod owym sprostowaniem listy utworów jest dopisek, który robi całą robotę. Otóż słowa 'You must listen the Awakened in the Coffin two times because the Coffin Awaits You!!!'. Idealna sprawa, dodatkowy smaczek i niezłe wprowadzenie w klimat muzyki archaicznego, starego Death Metalu.
Pomijając błędnie otwierający utwór tą Ep'kę, materiał zaczyna się totalnym pierdolnięciem w postaci 'Human Taxidermy'. Intensywnie, blastująca i na temat - ten minutowy utwór wprowadza niemały chaos i zaskakuje od samego początku słuchacza. Po prostu się tego nie spodziewasz, jest cisza i słychać jedynie nawijaną mechanizmem segmentu taśmę i nagle otrzymujemy cios. Bezlitosny absolutnie. Wspomnijcie sobie lata 90-te i początek demosa 'Gory Departure' Morta Skuld. Zaraz po opętanych wrzaskach egzorcyzmów było kilka uderzeń w bębny i następowało wybijanie zębów. Ectoplasma idealnie nawiązuje do tamtych czasów całością swojego materiału. 'Skeletal Lifeforms' stanowi jakby portal do tamtego okresu, gdzie nie było cukierkowatych brzmień, a pieprzony Death Metal był ohydny i porażał swoją paskudnością. Czasy się zmieniły, lata lecą a nimi nieubłaganie pojawiają się nowe trendy. Jednak, są i w tym całym pieprzonym zamieszaniu tacy jak właśnie nasi bohaterowie z Ectoplasma. Ludzie którzy mają we krwi oddanie i cholerną, masywną pasję by grać taką właśnie muzykę. Powiem jeszcze coś, bo zapewne łatwiej wam będzie dorwać ten materiał na płycie CD którą wydała Repulsive Echo Records. Kaseta jednak, ten analogowy dźwięk, po prostu zabija. To wręcz idealny nośnik dla takich wydawnictw, a wspomnienia od razu nasuwają obrazy gdy tylko taki był dostępny. No ale ja nie o tym chciałem. Brzmienie materiału to naprawdę istna kolosalność! Nawiązuje idealnie do starych czasów lat 90'tych zarówno Fińskiej sceny jaki skomasowanego brzmienia amerykańskich zespołów. Olbrzymim atutem jest wzorowa słyszalność basu, który nie ginie w tej dzikiej kawalkadzie dźwięków. Wspomaga dynamikę brzmienia, ale zarazem daje poczucie selektywności pomimo, że materiał wcale nie jest okraszony super brzmieniem czasów obecnych. Każdy z instrumentów jest dobrze słyszalny, nie nachodzi i nie przeszkadza innym. Zadbano o to by podczas rejestracji dźwięku uzyskać naturalny dźwięk poszczególnych sprzętów, by nie wkradała się tu sztuczna jazda znana z plastikowych produkcji mainstreamu. Kolejny naprawdę masywny plus za struktury riffów. Hołd jaki oddano starej szkole takich potęg jak Morta Skuld, Convulse czy choćby Demigod którego cover zamyka 'Skeletal Lifeforms' jest skrupulatnym i zarazem w pełni naturalnym zabiegiem. Z tego materiału bije po prostu potęga, cholerna omnipotencja Death Metalu! Zresztą ten bezmiar wielkości bije również z wokali Giannisa, którego teksty to istne horrory klasy B. Posiada to wspaniały klimat grozy i jest takie jakim być powinno, przerażające. Ah, no i końcówka czyli cover Demigod!!! Kurwa, lepszego zakończenia nie mogłem sobie wymarzyć! Ile razy nie przesłucham tego materiału, tylekroć mam nieodpartą pokusę sięgnięcia po 'Slumber of Sullen Eyes'.
Grecy wydali jeszcze zeszłego roku poza debiutem także split z tureckim Hatevomit zatytułowany 'Ectovomit'. Znając bezkompromisowość w podejściu do muzyki tej ekipy, nie mogę się doczekać aż jedna z 66 sztuk tej taśmy dotrze i do mnie. Wracając jednak do 'Skeletal Lifeforms', to bez zbędnego pierdolenia polecam. Debiut w postaci 'Spitting Coffins' był niczym podróż po kostnicy, 'Skeletal Lifeforms' zapędzi was dalej, do trumny.

9/10

https://www.facebook.com/Ectoplasma-1579524392276613/
http://metalthroneproductions.webs.com/  -  wersja kasetowa
http://www.repulsiveecho.com/  -  wersja CD