27 kwi 2017

Festering 'From the Grave'

CD'15
Album
War Productions

Lista utworów:
1. Festering (Intro)
2. Exhumed
3. Infected
4. The Myth of Creation
5. Consuming From Within
6. Submerged to Emptiness
7. Bloodline
8. Proliferation of Infected Leucocytes
9. Ascent of the Blessed
10. Psychic Convulsions of Neurasthenia

Portugalski Festering powstał w 1992 roku i długo nie zabawił w podziemiu, bo raptem trzy lata. Po długim czasie niebytu, Koja Mutilator, jedyny z oryginalnego składu, powołuje ponownie do życia ociekający lepkimi fluidami rozkładu twór śmierci jakim jest Festering. Reszta składu to również doświadczeni ludzie z takich zespołów jak Tod Huetet Uebel, Extreme Unction, Filii Nigrantium Infernalium, Analepsy czy Trepid Elucidation. Tak więc w skład obecnego Jątrzącego Się wchodzą ludzi zamieszani zarówno w hordy Black Metalowe, ale jest i człowiek odpowiedzialny za napierdalania technicznego i brutalnego Deathu. Poniżej, słów kilka na temat tego albumu.
Zacznijmy od tego, że album ten to nic innego jak wznowienie dema o tym samym tytule z 2012 roku. Wydawnictwo to zostało jednak poszerzone o trzy pełne utwory plus intro i oczywiście w całości zarejestrowane na nowej sesji nagraniowej. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z Death Metalem. Materiał jest bardzo mocno inspirowany starą szkołą i tak też został skomponowany. Brzmienie i aranżacje bez jakichkolwiek wątpliwości nawiązują do Szwedzkich rejonów tego gatunku, kiedy to debiuty rejestrowały choćby Dismember czy Unleashed. Bezpośrednich nawiązań jednak do tych nazw nie znajdziemy w muzyce Festering. Bardziej pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest to taki konglomerat czy też wypadkowa tego co powstało w Szwecji powiedzmy gdzieś do '95 roku. Oczywiście, obecnie masa nowo powstających zespołów również czerpie wzorce z tamtych czasów i stylistyki. Według mnie to bardzo dobrze, bo kultywowanie korzeni tej muzyki to coś wspaniałego a zarazem prawdziwa alternatywa do wszelakich maści odmian Death Metalu które wypływają na powierzchnię (z których notabene część powinna zostać zaorana!). 'From the Grave' to materiał bardzo dynamiczny, okraszony typowym 'brzęczącym', chropowatym brzmieniem jakim charakteryzowały się Szwedzkie ekipy. Riffy w dużej mierze opierają się na kąśliwej melodyce, nie brakuje jednak tu jednak sporej ilości prącej naprzód siły sprawczej która napędza materiał. Muzyka nie jest jednostajna, co rusz zmienia się tempo a dodatkowe gitary solowe nadają chorego smaczku. Bardzo dobre wokale, które wpasowują się w owe old schoolowe granie niczym gwoździe w Jezusa. Jedyna rzecz jakiej się można przyczepić, poza oczywiście tylko trzema nowymi utworami, to niestety zbyt klarowne brzmienie. Przynajmniej jak dla mnie brakuje tu większej ilości stęchlizny, odoru rozkładających się trupów i strumienia ropy płynącego szerokim korytem jak Wisła przez Warszawę. Dla jednych może to i drobiazg, ale mnie takie jakby spłycenie brzmienia wkurwiło mocno.
Festering powróciło z grobu po wielu latach. Poprzednie ich wcielenie nie zaowocowało w żadne oficjalne wydawnictwa czy choćby demówkę o której by mi było wiadomo. Mało to w sumie ważne w chwili obecnej, bo ich dzisiejsza forma jest doskonała. Old chool Death Metal żyje i ma się po prostu zajebiście! Czekam na kolejny cios, tym razem w pełni z nowymi utworami. Album został wydany we współpracy z Caverna Abismal Records i Sinais Produções.

7,5/10