13 lut 2018

Obscure Burial 'Obscure Burial'

 
CD'17
Album
Invictus Productions

Lista utworów:
1.Lucilia Silvarum
2.Imago Mortis
3.Darkness Spawns
4.I Spoke to Darkness (Black Deserts Divine)
5.Transcending Deity
6.Necrophagous Ritual
7.Dweller in the Abyss
8.Dawn of Eschaton

Debiutancki pełen materiał Finów ukazał się w połowie grudnia 2017 roku. OBSCURE BURIAL w swoim składzie skupia muzyków z innych hord jak chociażby Kadotus, Necromonastery czy Ancestors Blood. Początki sięgają roku 2012 i co ważne zaznaczenia, panowie podążają starą ścieżką - wpierw kasety demo, a dopiero po pewnym czasie pełen krążek. Szanuję takie podejście ze strony zespołu, bo czyni ich to bardziej wiarygodnych, obeznanych w zasadach podziemia. Czasy się jednak nieubłaganie zmieniają, a wraz z nimi i pewne reguły, które dzisiaj niekoniecznie muszą być przestrzegane przez ogół grona. Wracając jednak do Finów, ekipa z Turku proponuje nam wściekłą odmianę diabelskiego Death Metalu, który ma w sobie również elementy stylistyki Black Metalowej. Ohydny, duszny i... Poniżej kilka słów więcej na ten temat.


OBSCURE BURIAL przenosi nas dźwiękami w czasy, kiedy to demówkowe szaleństwo i tape trading był na porządku dziennym. Do czasu kiedy to underground wręcz emanował niesamowitymi nagraniami na kasetach magnetofonowych z kserowanymi okładkami lub odręcznie rysowanymi logami. Można by powiedzieć, że 'Obscure Burial' krąży wokół niskiego budżetu. Bez zbędnych finezji, bez wyszukanych rozwiązań. Warto zauważyć, że cała ekipa bardzo dobrze radzi sobie z instrumentami, ale materiał ni cholery nie jest przekombinowany. A to brzmienie... Aaaaarrgghhhh! Niesamowite, stara szkoła pełną gębą! Pojawiające się sprzężenia, podkreślający ową aurę wszechobecny brud powala na kolana. Praca gitar oparta jest na prostych riffach z przeważającymi partiami tremolo. Na tym jednak nie koniec. Pojawiają się w aranżacjach zwolnienia i na otwartych strunach lub przy bardziej rytmicznych fragmentach zespół zapieprza równie wybornie. Uczta prostoty podanej w bezpośredni sposób! Spora ilość solówek, które to również jak i pozostałe patenty, aż ociekają niedbałością przelewając na słuchacza hektolitry ciemności. Nieobliczalne wokale L.K., znanego ze swoich wyczynów we wspomnianym Kadotus, są jeszcze bardziej ohydne, przepełnione przemocą i przepastnym skrajnym fanatyzmem. Materiał jest niczym wyrwany z paszczy otchłani, pełen obłędu i szaleństwa. Demoniczna entropia, chaos i śmierć.


Kończąc powoli ten krótki tekst, zaznaczę, że o OBSCURE BURIAL bedziemy jeszcze słyszeć. Jeśli horda nie zamilknie jak przywoływany tu już kilka razy Kadotus, to należy im wróżyć zawojowania undergroundu. Oczywistym jest, że taką muzyką nie podbiją świata, ale przecież nie mają tego zapisanego w harmonogramie. 'Obscure Burial' przemówi i to potężnym głosem do maniaków Śmierć Metalu, tego sprzed lat, tego prawdziwego. Bezapelacyjnie, jeden z mocniejszych albumów roku 2017. Chociaż cholera jasna, lista jest kurewsko długa.